به صنعت متال خوش آمدید
تعداد بازديد: 154 بار

سازه فلزی پیچ و مهره

نمایش آیتم های وابسته
سازه فلزی پیچ و مهره

برای اتصال قطعات مختلف یک سازه فلزی اعم از ساختمانی یا صنعتی از یکی از روش‌های جوشی، پرچ و پیچ استفاده می‌شود.

طبیعی است که سازه پیچ و مهره‌ای سازه‌ای است که مقاطع اتصالی فلزات مثل تیر به ستون، فلنچ، دستک و… با پیچ و مهره به هم وصل می‌شوند.

این نوع سازه با توجه به مزایای آن و کیفیت بهتر محصول نهایی در یک دو دهه اخیر با اقبال بیشتری مواجه شده است. در این نوع سازه تمام مراحل جوشکاری، قبل از نصب در محل کارخانه ساخته و آماده می‌شود و چنانچه بطور اصولی ساخته شود و از نظر ابعادی و جوش مطابق اصول مهندسی اجرا شود نسبت به سازه‌های جوشی دارای مزیت نسبی می‌باشد.

اجرای این سازه دقت و حساسیت بیشتری را می‌طلبد به‌عنوان مثال در یک سازه سنگین برج مسکونی چنانکه ساخت اتصالات پیچ و مهره‌ای با دقت صورت نپذیرد، در هنگام نصب و در ارتفاع بالا اصلا امکان اصلاح قطعه وجود ندارد و اگر هم ممکن باشد نیازمند صرف وقت و هزینه چندیدن برابر است.

مزایای سازه فلزی پیچ و مهره

▪ انتقال بهتر نیروهای اجزای سازه به یکدیگر و تکیه‌گاه‌ها و مقاومت بیشتر در صورت وقوع زلزله.

▪ به‌طور کل در سازه‌های دارای اهمیت، بیشتر از سازه‌های پیچ و مهره‌ای استفاده می شود.

▪ امکان رنگ آمیزی و اجرای پوشش در محل کارخانه با کیفیت مورد نظر.

▪ سرعت بالای نصب سازه.

▪ احتراز از آلودگی صوتی و زیست محیطی بواسطه عدم نیاز به دیزل ژنراتورهای مورد نیاز جوشکاری هنگام نصب و بسیاری از مشکلات ناشی از همین مورد.

معایب سازه فلزی پیچ و مهره

بیشتر مطالب احتمالی سازه پیچ و مهره‌ای ناش از عدم دقت کافی در ساخت سازه در محل کارخانه است که منجر به هزینه‌های بالای اصلاح قطعاتی است که دارای خطای ساخت می‌باشند.


  
دارای امتیاز از 0 رأی